Governance

Governance

Below you can read a number of documents that relate to the governing body of our school. If you’d like to find out more about the people who form our governing body, you can read a who’s who over on our Governor page.

We have an excellent team of hardworking Governors who work with staff to help run our school.

Governors Annual Statement 2018-2019

Register of Business Interests – 2020-2021

School Governor Meetings 2018-19 Attendance

School Governor Meetings 2019-20 Attendance

School Governor Meetings 2020-21 Attendance

Rob Bickerton – Local Authority Governor (Term of office ends: 31/08/2022)

Laura Lightbody – Parent Governor (Term of office ends: 19/03/2025)

Louise Howard – Parent Governor (Term of office ends: 31/11/2022)

Mandy Dhaliwal – Head Teacher Governor

Revd Alan Walden – Ex Officio Governor – Chair

Diana Justham – Foundation Governor (Term of office ends: 14/05/2023)

Lois Dale – Foundation Governor (Term of office ends: 23/11/2024)

Revd Iain McIntyre – Foundation Governor (Term of office ends: 28/01/2025)

Simon Adcock – Foundation Governor (Term of office ends: 24/02/2025)

Robert Leckey – Foundation Governor (Term of office ends: 24/02/2025)

Maureen Bragg – Foundation Governor (Term of office ends: 24/02/2025)

Conail Rutherford – Staff Governor (Term of office ends: 24/10/2022)